Od svih zamjena za tijesto za pizzu, moram priznati, ova mi je dosad najdraža. Ideja je nastala sasvim slučajno. Jela mi se pizza no ipak nisam htjela onaj teški osjećaj nakon klasičnog tijesta stoga mi je, kopajući po kuhinji, pod ruke došlo proso.
Od svih zamjena za tijesto za pizzu, moram priznati, ova mi je dosad najdraža. Ideja je nastala sasvim slučajno. Jela mi se pizza no ipak nisam htjela onaj teški osjećaj nakon klasičnog tijesta stoga mi je, kopajući po kuhinji, pod ruke došlo proso. Proso ilitiga pseudožitarica je namirnica koju gdje god kombiniram ispadne odlično. Odmah da budemo na čisto, pojedem ja i klasičnu pizzu koju je gotovo nemoguće zamijeniti 🙂 Sve je stvar balansa.
Proso ima tu divnu teksturu kada se skuha i izblenda, poput gustog pudinga. Osim prosa potrebne su psyllium ljuskice koje, za svaki slučaj, drže smjesu na kupu, soda bikarbona, sol te maslinovo ulje. Proso nisam skuhala skroz do kraja već 10ak minuta te pustila da odstoji još 30 minuta u poklopljenoj posudi u kojoj se kuhao. Ovaj recept radila sam jednom i iz prve se pokazao vrlo uspješnim, dapače odličnim, stoga ubuduće možda budu neke korekcije u smislu jednostavnosti no za sada neka ostane ovako 🙂 Također, nisam probala napraviti jednu veliku pizzu već nekoliko manjih stoga ne znam kako bi se ponašalo tijesto, no vjerujem da bi funkcioniralo.
Kao nadjev koristila sam kremu od leće (jer mi je podosta bitno da barem jedan obrok dnevno ima sve potrebne makronutrijente, a ovo je bio ručak) koja se priprema vrlo jednostavno. Skuha se crvena leća, doda se kurkuma, svježe mljeveni crni papar, đumbira u prahu te soli. Stavi se u blender s malo vode i maslinovog ulja te se izblenda u kremu.
RECEPT ZA PODLOGU:
Sastojci:
- 2 šalice kratko kuhanog i odstajalog prosa (prema uputama u nastavku)
- 2 žlice psyllium ljuskica
- 1 žličica praška za pecivo
- 1 žličica ekstra djevičanskog maslinovog ulja
- sol
Priprema:
- Proso ,koji ste kuhali 10 minuta u omjeru 2:1 (1 šalica prosa, 2 šalice vode) i pustili da odstoji poklopljen još 30 minuta, staviti u blender te dodati preostale sastojke.
- Miksati dok ne dobijete gustu smjesu nalik na ljepljivo tijesto kojem treba još brašna (no ipak nemojte dodavati brašno 🙂 ).
- Pripremiti papir za pečenje koji ste dodatno nauljili te mokrim ili nauljenim rukama uzimati smjesu te oblikovati manje pizze. Na vama je želite li veće ili manje, tanje ili deblje no imajte na umu da će deblje tijesto biti mekše a tanje puno hrskavije. Ja sam oblikovala dvije malo deblje pizzete (cca. 1 cm debljine i promjera 5 cm) te dvije mini pizze promjera 10 cm te cca 5 mm debljine. Za to sam koristila dva lima za pečenje.
- Staviti peći “tijesta” u zagrijanu pećnicu na 180 stupnjeva cca 30 minuta. Nakon 30 minuta, odnosno kada je tijesto dobilo koricu, pažljivo preokrenuti tijesta na drugu stranu. Najbolji način za to je obložiti papirom za pečenje gornji dio te staviti dasku ili rešetku za pečenje preko papira te brzo okrenuti i pažljivo skinuti donji, sada gornji papir (trebao bi se bez problema skinuti – zato je bitno dobro nauljiti papir za pečenje prije pečenja).
- Peći još cca. 20 minuta drugu stranu. Kada je tijesto postalo hrskavo izvaditi iz pećnice te nadjenuti kremom od leće ili umakom od rajčica i ostalim dodacima po želji (na kremu od leće posipala sam origano te stavila mladi luk, crvenu papriku, cherry rajčice i šparoge).
- Staviti nadjevenu pizzu natrag u pećnicu još 10ak minuta, sve dok povrće ne omekša.
U slast! 🙂