Mahunarke su vrlo često zanemarena skupina namirnica no one su bogate bjelančevinama, mastima nezasićenog porijekla te mineralima. Vrlo su hranjive a cjenovno pristupačne. Mahunarke uvijek kuham u većim količinama zbog uštede vremena i novaca jer se kuhaju vrlo dugo – od 45 min do 2,5 sati, ovisno o mahunarki. Nakon što ih skuham, pustim ih da se ohlade te podijelim po porcijama i spremim u zamrzivač tako da uvijek imam spremne zalihe kada zatreba.
Mahunarke se dijele na tvrde (trebaju se namakati) i meke (ne treba ih namakati prije kuhanja – npr. leća). Mahunarke obožavam no vrlo sam osjetljiva na njih, posebice ako nisu dobro pripremane. Vrlo je bitno namočiti ih prije kuhanja minimalno 4 sata ili preko noći te ih kuhati s kombu algom ili listom lovora. Vrlo je poželjna i šok metoda kuhanja koja označava ubacivanje malo hladne vode u posudu u kojoj se grah kuha. Time se omekšava opna te postaju lakše probavljive. Začinjavaju se pred kraj kuhanja. Azuki se obavezno namače prije kuhanja cca. 4 sata te se kuha oko 45 minuta nakon namakanja.
Azuki grah je mahunarka najviše poznata i korištena u istočnoj Aziji, ponajviše Japanu. Iako se kod nas vrlo rijetko priprema, japanska kulinarska tradicija koristi ga i u slana i u slatka jela, posebice u svečanim prilikama. Ima visok udio bjelančevina i ugljikohidrata no vrlo nizak udio masti. Također je dobar izvor magnezija, kalija i željeza te bakra, cinka, mangana i vitamina A. Odlična je sinergija azuki graha i žitarica. Azuki, kao i ostale mahunarke, bogat je topivim vlaknima što znači da ubrzava probavu i čisti tijelo od toksina i kolesterola vežući ih na sebe prilikom probave.
Jesen i zima su idealna doba za konzumaciju ove grahorice a recept koji slijedi za prste je polizati 🙂
RECEPT
Sastojci za polpete:
- 1 +1/2 šalice kuhanog azuki graha
- 1 šalica kuhane smeđe riže
- 1 žlica brašna od prosa (ili nekog drugog)
- 1 žlica tamarija
- 1 žlica tamnog sezamovog ulja
- 2 češnja češnjaka
- pola srednjeg luka
- začini: sol, papar i piment
- sjemenke sezama za uvaljati
Priprema:
- Upaliti pećnicu na 170 stupnjeva. Obložiti pleh papirom za pečenje te ga dodatno nauljiti.
- Azuki grah staviti u posudu te ga lagano izgnječiti. Dodati preostale sastojke te sve zajedno dobro promiješati. Smjesa treba biti ljepljiva no svejedno se njome trebaju moći oblikovati polpete vlažnim rukama. Ako je smjesa jako ljepljiva i raspada se, dodati još brašna. Možete probati smjesu i začiniti po potrebi.
- Oblikovati polpete, uvaljati sa svih strana u sjemenke sezama te stavljati na pripremljeni pleh. Premazati ih s malo ulja te staviti pećni u zagrijanu pećnicu cca 45-50 minuta. Polpete se trebaju stisnuti i biti lagano hrskave. Pred kraj (zadnjih 10-ak minuta) pojačati pećnicu na 200 stupnjeva. Pečene polpete pustiti da se par trenutaka ohlade nakon vađenja iz pećnice te servirati uz kremu od čičoke, krumpira i đumbira ili po želji uz umak. Polpete je najbolje jesti tople.
Sastojci za kremu:
- 1 šalica čičoke oguljene i narezane na kockice (cca. 4-5 manjih korijena čičoka)
- 4 manja krumpira
- 1 žlica veganskog margarina (može i bez)
- 1/4 gušćeg biljnog mlijeka (koristila sam sojino) – po potrebi dodati još mlijeka
- 1/4 žličice soli
- 1/2 žličice đumbira u prahu(može i manje/više)
- svježe mljeveni papar
Priprema:
- Skuhati krumpir u kori (za to vam treba malo više vremena stoga je najbolje odmah prvog staviti ga kuhati).
- Skuhani krumpir oguliti te staviti u blender skupa s preostalim sastojcima
- Izblendati sastojke u gustu kremu te dodati još mlijeka ako je to potrebno (ovisno o gustoći koju želite postići). U ovom trenutku možete probati i dodati začina ako to želite. Servirati sa posipanim svježe mljevenim paprom.
U slast! 🙂