S obzirom na to da je fotka kruha od banane i maslaca od badema (ova iznad) izazvala pravu pomamu na fejsu, brže bolje se hvatam pisanja recepta za ovaj neodoljivi užitak. Već sam u nekoliko navrata spominjala kako ne volim okus termički obrađenih banana što je i razlog zašto do sada nisam radila kruh od banane a koji je vrlo popularan.Kod kuće sam imala dvije vrlo zrele banane a isto tako sam imala u planu napraviti maslac od badema te sam odlučila od tih banana napraviti slatki kruh na koji ću mazati maslac. Nisam pogriješila. Okus kruha i maslaca, kada se jedu samostalno, je neopisivo dobar a kada se priljube…. eh, o tome bi se pak pjesme mogle pisati..
Vjerojatno već znate moje kuhanje, ali da ponovim, kruh i maslac, su veganski, bez rafiniranih šećera, laktoze i jaja.
RECEPT
Kruh od banane
Sastojci:
- 2 veće, zrele banane
- 1/2 šalice rižinog slada
- 1/2 šalice kokosovog ulja
- 1 + 1/2 šalice pirovog brašna
- 1 + 1/2 žličice praška za pecivo
- 1/2 žličice sode bikarbone
- prstohvat soli
- 1/2 žličice cimeta
- 1/4 žličice muškatnog oraščića
- 1 žlica rogača
Priprema:
- Banane oguliti i natrgati na komadiće. Dodati rižin slad i uz pomoć gnječilice ili miksera zgnječiti banane. Trebali bi dobiti smjesu bez većih grudica.
- Dodati kokosovo ulje i dobro promiješati.
- Prosijati pirovo brašno, prašak za pecivo, sodu, sol, cimet, muškatni oraščić i rogač direktno u posudu s bananom. Uz pomoć špatule promiješati suhe i mokre sastojke sve dok se ne ujedine i nestanu grudice.
- Prebaciti smjesu u nauljeni kalup i staviti peći u zagrijanu pećnicu na 180 stupnjeva cca 40 min – sve dok čačkalica ne izađe suha.
- Kada je kruh pečen izvaditi iz kalupa i staviti na rešetku da se hladi.
Maslac od badema
Sastojci:
- 200 g badema
- 1/2 žlice maslinovog ulja (opcionalno)
Priprema:
- Potrebno je bademe oguliti od korice a to ćete najbolje postići namakajući bademe preko noći ili u vreloj vodi 2 sata.
- Oguljene bademe posušiti papirnatim ručnikom i poslagati na lim za pečenje te staviti peći na 150 stupnjeva. Dok se bademi tostiraju potrebno ih je povremeno protresti i okrenuti. Vrijeme tostiranja je cca. 50 minuta. No najbolje ćete znati jesu li gotovi kada poprime zlatastu boju.
- Tostirane bademe izvaditi iz pećnice i pustiti da se skroz ohlade. Ohlađene bademe staviti u multipraktik/blender/sjeckalicu te miksati. Bademi sadrže masti i trebali bi s vremenom početi puštati svoju mast stoga nije potrebno dodavati ulja. No imate li slabiji mikser/blender/sjeckalicu onda radi olakšanja dodati malo maslinovog ulja. Miksati s povremenim pauzama za skidanje smjese sa stijenke miksera. U ovoj fazi potrebno je malo strpljenja te raditi pauze kako se mikser ne bi pregrijao. S obzirom na tehničke uvjete, moj maslac ima sitne mrvice odnosno nije skroz gladak (što zbog sjeckalice koja ne može bolje, što zbog toga što zapravo i volim osjetiti hrskave komadiće), vi sami procijenite želite li potpuno glatki namaz ili pak male komadiće.
- Dobiveni maslac prebaciti u čistu staklenku i zatvoriti poklopcem.
- Moja preporuka je koristiti što više badema kako bi napravili veće zalihe, ali i veća količina pomaže što bržem dobivanju maslaca.
Maslac možete konzumirati namazan na kruhu ali i samostalno kao nadopuna svim jelima. Odlično odgovara jutarnjim kašama, smoothiejima, sladoledima, desertima ali i slanim jelima. Naravno, možete ga jesti i “na žlicu” ali nemojte pretjerati 🙂
p.s. isprike na lošoj kvaliteti fotografija. I dalje se borim s mobitelom 🙂