Imam jedan veliki problem s pisanjem postova o slanoj hrani zato što nikada ne zapisujem ono što stavljam u jelo. Spontanost ovdje igra najveću ulogu i nikako se ne mogu natjerati / sjetiti da tijekom kuhanja zapisujem količinu namirnice koju stavljam. Upravo ovo je razlog zašto mnogobrojne fotke s instagrama i facebooka nikada ne završe na blogu s receptom. Svečano obećajem, promijeniti će se to! 🙂
Misliš li da sam ovaj recept zapisala? Nisam. Zapisat ću ga sada i nadati se da ću se sjetiti svih sastojaka 🙂
Volim na tanjuru imati više komponenata i različitih tekstura. Osim različitih tekstura, tu su i različiti okusi koji se igraju s nepcima. Kada radim takve obroke onda ne koristim mnogo začina jer je zaista nepotrebno dodatno opterećivati okusne pupoljke.
Ječam je žitarica koja me neodoljivo podsjeća na djetinjstvo i kuhinju moje none. Ona je redovito radila jela na žlicu i jačmik s fažolom je bilo jelo koje smo često jeli. I danas, kada kod nje odlazimo na ručak, često pripremi to jednostavno ali vrlo ukusno jelo za koje mogu reći da je moj “comfort food”. Ječam sam odlučila priljubiti slanutku i grašku te kao prilog servirati glazirane mrkve bez šećera s pireom od cikle. Budi se priroda što znači da se bude i boje na tanjuru 🙂 Okusi savršeno odgovaraju zajedno, no svaki segment se može jesti i samostalno.
RECEPT
Ječam sa slanutkom, graškom i mladim lukom
- 1 šalica ječma + 3 šalice vode
- 1 mladi luk
- 1/2 šalice kuhanog slanutka
- 1/2 šalice kuhanog graška
- sol, papar
- maslinovo ulje
Staviti kuhati ječam (kuha se oko 80- 90 minuta). Kada je ječam pri kraju kuhanja u drugu posudu stavi pirjati sitno narezani luk na maslinovom ulju. Kada je luk omekšao dodaj slanutak i grašak i pusti da se pirja 5 minuta na laganoj vatri. Dodaj kuhani ječam i sve zajedno dobro promiješaj. Poklopi i pusti da još minutu-dvije na laganoj vatri da se okusi povežu. Zagasi plamen i pusti poklopljeno do serviranja.
Pire od pečene cikle
- 1 veća cikla
- sol, papar
- maslinovo ulje
- 1 žlica soka limuna
- 2 žlice zobenog vrhnja
Ciklu dobro oprati, osušiti i staviti na komad folije. Posuti sa soli, paprom i malo maslinovog ulja. Zatvoriti ciklu folijom i staviti peći u pećnicu na 220 stupnjeva. Cikla se peče oko 50 minuta (ovisno o veličini cikle, pećnici i sl.). Najbolje je probati vilicom zabosti u ciklu i ako je mekana to znači da je i gotova 🙂 Ciklu izvaditi iz pećnice i oguliti. Narezati na komade i staviti u mikser/blender zajedno s sokom limuna, zobenim vrhnjem i još malo soli, papra i maslinova ulja. Miksati sve dok cikla ne postane kremasta.
Glazirane mrkve
- 6 mladih mrkvi
- 2 žlice maslinovog ulja
- 1 žlica kokosovog ulja
- sol, papar
- 1 žlica ječmenog slada
- voda
Mrkve dobro oprati (po mogućnosti koristiti mrkve iz organskog uzgoja). Ako mrkve nisu organske onda ih je potrebno oguliti. U dublju tavu staviti ulja i zagrijati. Posložiti mrkve i zaliti s malo vode (tek toliko da se pirjaju). Poklopiti i pustiti da se mrkve skuhaju. Kada su omekšale dodati malo soli i papra te žlicu ječmenog slada. Dobro promiješati i na srednjoj vatri pustiti još nekoliko minuta uz povremeno miješanje.
U slast! 🙂
može li se ječmeni slad zamijeniti nečime?
Draga Lidia, hvala ti na pitanju. Nisam probala s drugim zaslađivačima no vjerujem da bi rižin slad, javorov sirup i kokosov šećer bili dobra zamjena 🙂 ako konzumiraš, možeš i demeraru ili smeđi šećer.
Odlično, hvala. Mislim da ce javorov sirup poslužiti 🙂
Javi rezultate 🙂
http://i1175.photobucket.com/albums/r629/lidaccc/12782487_752220781574495_269806635_n_zpsz1phiv8g.jpg
Evo gaaaa 🙂 U ječam sam još dodala poriluk i malo vina, salata je svježi špinat pokapan limunom i malo bucinog ulja, mrkve sam glazirala s javorovim sirupom, a ovaj zeleni preljev je pesto od medvjeđeg luka 🙂
Prefino, hvala na odličnoj ideji 🙂
Ajmee, izgleda prefino! Izmjene su ti odlične i vjerujem da je jako ukusno 🙂 hvala na isprobavanju recepta ❤️❤️❤️