Kolač kojeg sam oduvijek voljela i prvog se uhvatila jesti ako su se na pladnju našli razni kolači (uz raffaello i breskvice) su čupavci. U postojanje čupavca prva mi je ukazala nona koja ih je za božićne blagdane uvijek pripremala. Čupavci su vrlo jednostavan kolač koji se sastoji od biskvita uronjenog u čokoladu i posipanog kokosom. Inače ovaj kolač je popularan u Australiji i to je njihov tradicionalni kolač imena Lamington.
Zaista mi je veliki izazov “preoblikovati” recepte u zdravije varijante i neizmjerno sam sretna i uzbuđena kada se zamisao ostvari u ukusnom i zdravom kolaču, posebice ako je riječ o nečemu u čemu sam se doslovno davila, u vrijeme kada sam jela tradicionalne slastice. Recept je vrlo jednostavan i ne iziskuje puno vremena, a rezultat je mekan i topi se u ustima 😉 Odmah ću ti reći kako je biskvit mokriji i time sočniji od klasičnog biskvita te nije toliko visok.
RECEPT
Sastojci za biskvit:
- 1 šalica (250 ml) kokosovih ljuspica
- 3/4 šalice zobenog brašna
- 1/4 šalice brašna od tapioke
- 1/2 žličice sode bikarbone
- 1/2 žličice praška za pecivo
- prstohvat soli
- 1/3 šalice kokosovog šećera
- 2 žlice rižinog slada (ili nekog drugog zaslađivača)
- 1 limenka kokosovog mlijeka
- 1/3 šalice kokosovog ulja
- 1 i 1/2 šalice biljnog mlijeka (koristila sam zobeno)
Sastojci za čokoladu:
- 1/2 šalice kakao maslaca
- 1/2 šalice kokos maslaca
- 1/2 šalice sirovog kakao praha
- 1- 2 žlice zaslađivača
Za posipati: kokosovog brašna (grubo mljevenog)
Priprema:
Upali pećnicu na 180 stupnjeva i namasti manji protvan.
- U posudi prosijaj ljuspice, sodu bikarbonu, prašak za pecivo i sol te dobro promiješaj.
- U drugu posudu stavi kokosov šećer, rižin slad, kokosovo mlijeko (cijelu konzervu), kokosovo ulje i biljno mlijeko. Sve zajedno dobro izmiksaj električnim mikserom nekoliko minuta sve dok se kokosov šećer ne “otopi”.
- Mokre sastojke prebaci u suhe i miksaj sve dok ne dobiješ povezanu smjesu. Imaj na umu da kokosovo brašno upija tekućinu te će na dodir smjesa biti vrlo mokra, no izgledat će kao da nije kompaktna.
- Prebaci smjesu u pripremljeni protvan i rukama rasporedi debljinu koju želiš kasnije dobiti što znači da ne moraš popuniti cijeli protvan.
- Stavi peći otprilike 25 minuta u zagrijanu pećnicu i na otprilike pola pečenja smanji temperaturu na 150 stupnjeva.
- Biskvit je gotov kada čačkalica izađe suha i na dodir nije gnjecav.
- Pusti da se 10 ak minuta ohladi u protvanu a zatim pažljivo prebaci na rešetku da se ohladi do kraja.
Dok se biskvit hladi, napravi čokoladu koja će poslužiti kao “umak” za biskvit. Na parnoj kupelji otopi maslace i dodaj kakao prah i zaslađivač. Dobro miješaj pjenjačom dok ne nestanu grudice. Zatim makni posudu u kojoj se topila čokolada s druge posude i pusti nekoliko minuta da čokolada odstoji. Za to vrijeme nareži kockice od biskvita i pripremi jednu posudu s čokoladom i jednu posudu s kokosovim brašnom. Pažljivo uroni biskvit u čokoladu sa svih strana (probaj što brže to činiti kako biskvit ne bi “popio” svu čokoladu) te zatim u kokosovo brašno. Čupavce stavi na rešetku (na kojoj se biskvit hladio) kako bi se osušili. Već sada su spremni za tamanjenje 🙂
S obzirom na to da je riječ o vrlo skupim sastojcima za napraviti umak u koji se uranja biskvit, predlažem da si skratiš muke i kupiš vegansku čokoladu u dućanu zdrave hrane i otopiš je istom metodom uz dodatak malo zobenog vrhnja ili mlijeka. Ili ako ti nije stalo da bude skroz zdravi kolač, možeš kupiti čokoladu s visokim postotkom kakaa i napraviti sve isto kao i s prethodnom čokoladom.
Uživaj u mojoj zdravijoj varijanti tradicionalnog kolača, kojeg možeš pojesti i malo više nego običnog 😉 Dobro će doći barem zdravije slastice u ovo doba prejedanja koje nam dolazi.
U slast! 🙂
Bilo bi uputno, kada je već recept dijetalan, navesti i kalorijsku vrijednost 1 porcije.
Hvala.