Quinoa, kvinoja ili “zlato Inka” je, uz proso i heljdu, još jedna pseudožitarica. Riječ je zapravo o biljci koja je srodnija cikli ili špinatu nego li pšenici. Žitarice su zapravo biljke iz porodice trava dok je kvinoja biljka koja pripada zelenom lisnatom povrću. Kvinoja je sjeme biljke i kao takva može se povezati sa žitaricom (jer žitarica je također sjeme). Dakle riječ je o bezglutenskoj “žitarici” koja se od davnina uzgajala na području Perua, Čilea i Argentine. Danas se uzgaja u gotovo svim dijelovima svijeta te je 2013.-a godina proglašena “međunarodnom godinom kvinoje” kako bi se ukazalo na postojanje i dobrobiti ove važne i snažne namirnice. Osim uobičajene bijele, postoje i narančaste, roze, crvene, ljubičaste i crne sorte. Konzumirala sam bijele, crne i crvene i zaista ne osjetim neku pretjeranu razliku u okusu.
Da ne duljim i ne ulazim u sastav tog malog zrnca, fokusirat ću se na konzumiranje kvinoje i način pripreme. Kvinoja se kuha otprilike 15ak minuta s time da ju je prvo potrebno oprati pod mlazom hladne vode kako bi se isprala gorčina koju ona prirodno ima. To najbolje možeš učiniti u situ sitnih rupica kako zrnca ne bi popadala. Kvinoja se kuha u omjeru 1:2 s vodom već spomenutih 15ak minuta ili do trenutka kada se ovojnica ne počne odvajati i stvarati malene “repiće”.
Osim što je riječ o bezglutenskoj namirnici ona je također vrlo probavljiva stoga ju možete konzumirati i navečer. Od kvinoje možete zaista mnogo toga napraviti: kruh od brašna kvinoje s kombinacijom drugog brašna, kolačiće, jutarnje kaše ili pudinge, odlična je uz povrće ili u obliku polpetica, zaista svašta..
Ovaj put donosim recept za tijesto za pizzu od kvinoje. Ne znam što reći osim – WOW! Za tijesto ti treba pet sastojaka, od kojih je jedan voda. Za umak sam umjesto uobičajenih rajčica koristila pire od bundeve s dodatkom kokosove kreme. Znam, i sebi sam dosadna s tim bundevama ali što ću kada ih volim <3 Nabacila sam na umak malo luka, dimljenog tofua, sezama, svježe rukole (rukolu naravno staviš kada je pizza pečena) i začinila s mljevenim crnim paprom i malo chillija.
Pa krenimo 🙂
RECEPT
Tijesto od kvinoje:
- 1 šalica (250 ml) suhe kvinoje
- 1/3 šalice vode
- soli
- 2 žlice maslinovog ulja
- 1 žličica praška za pecivo
Barem osam sati prije pripreme pizze potrebno je staviti namakati kvinoju u vodi (voda iz recepta je potrebna za kasnije, dakle riječ je drugoj vodi koju ćeš odokativno staviti, tj. onoliko koliko je potrebno da pokriješ kvinoju).
Kada je kvinoja odstajala namočena osam sati (ili preko noći) potrebno ju je procijediti i dobro oprati. Opranu i ocijeđenu kvinoju staviti u blender i dodati preostale sastojke. Blendanjem se treba dobiti tijesto nalik onom za palačinke, no malo gušće. U protvan obložen masnim papirom preliti smjesu i pažljivo oblikovati krug (ili neki drugi oblik pizze) ili smjesu staviti u kalup za pizzu. Staviti peći u zagrijanu pećnicu na 200 stupnjeva otprilike 15 minuta. Zatim izvadite kalup i pažljivo okrenite tijesto na drugu stranu i vratite nazad u pećnicu na dodatnih 10 minuta. Kada se druga strana tijesta zarumenila izvaditi protvan/kalup i na tijesto naslagati umake i dodatke po želji. Vratiti u pećnicu još 10-15 minuta. Izvaditi pizzu iz pećnice i pustiti barem 5 minuta da se malo prohladi (znam, i meni je teško čekati 🙂 te tek onda narezati.
U slast! 🙂
Bok, da li je normalno da kvinoja namakanjem pusti iz sebe klice, ili nesto tako slicno? Meni se to dogodilo, ne znam iz kojeg razloga.
Draga Ivana, moguce je. Rijec je o sjemenu koje, ako se duze namace proklija. Koliko ste je dugo namakali? Dobro je isperite i koristite prema daljnjem receptu 🙂