Kada kreneš eksperimentirati sa slasticama, nikada ne znaš gdje će završiti taj eksperiment. Hoće li u tren oka nestati u ustima ili u “smeću” (ok, ne volim bacati hranu pa čak i neuspjele pokušaje pojedem ili se u kući nađe netko tko će pojesti 🙂 ). Kada je riječ o klasičnim slasticama, tu je potrebna velika preciznost i znanje, no kada je riječ o sirovim slasticama, teško da možeš fulati. Jedino ako si stručnjak za fulavanje u kuhinji i bilo kakvo samostalno snalaženje u istoj dovodi do fijaska. E tu nastupaju ljubitelji kuhanja na scenu, prenoseći recepte koje su iskušali i za koje mogu reći da su zadovoljili nepca kušatelja.
Ovaj veganski, sirovi cheesecake (bez sira) s kupinama (i dalje se držim kupina, kao što sam najavila) savršeno je jednostavan, a još savršenije ukusan. Mogu reći da je doslovno nestao sa stola, što potajice nisam priželjkivala. Htjela sam si ostaviti koji komadić i uživati u miru. But well…
Bio je to jedan od klasičnih obiteljskih ručkova gdje se uvijek fino jede. Već nekoliko godina sam za velike, bitnije ručkove (Božić, rođendani itd..) pripremala slastice. “Nezdrave” slastice. Sada, već neko vrijeme pripremam zdravije (bez šećera, bijelog brašna, želatina i sl.) što je veliki izazov za mene, jedan sirovi kolač izložiti na stol gurmana. Nakon nekoliko nagovaranja od strane mame, odlučila sam servirati ovaj cheesecake i ostalo je povijest 🙂 Jedino što mi je mama nakon ručka rekla: “prestani sumnjati u sebe”. Osim što je ovaj pozitivan feedback od strane vrsnih tamanitelja slatkoga u meni izazvao neopisivu sreću, još sam sretnija što sam uspjela prikazati kako je veganska i/li zdrava hrana jako ukusna i time zainteresirati obitelj! Upravo ovo je jedan od razloga zbog kojih sam krenula pisati blog. Želim ljudima približiti okuse zdrave hrane i maknuti bauk oko toga što zdrava hrana zapravo i jest. Znam da je većini muka od tog opisnog pridjeva zdrava, veganska, sirova (itd.) hrana, no to je samo način etiketiranja radi lakše komunikacije (barem u mojem pisanju).
Hrana nas treba njegovati, obogaćivati nutrijentima i hranu kao takvu ne bi trebali propitkivati niti etiketirati. Nažalost, hrana je postala sve manje hrana (u prethodnom navedenom smislu riječi), a sve više uzročnik bolesti. Zato, okrenimo se prirodnijim, zdravijim načinima prehrane 🙂
Veliki je ovo i preveliki uvod za ovako finu slasticu. Prvotno sam mislila zapisati samo jednu riječ uvoda jer zaista nije potrebno previše uvoditi u savršeni vrhunac, no riječi su, kao i obično, same krenule…
RECEPT
Podloga:
- 250 g badema
- 16 datulja (otkoštenih)
- 1 žica javorovog sirupa
- 2 žlice brašna od kokosa
- 2 žlice sirovog kakao praha
- pola žličice cimeta
- prstohvat soli
Krema:
- 250 g indijskih oraščića
- 1 konzerva mlijeka od kokosa (iz frižidera)
- 5 žlica agavinog sirupa
- 1 limun / sok limuna
- 3 žlice kokosovog ulja
- 2 žice kokosovog brašna
- 1 mahuna vanilije (sjemenke)
Preljev:
- 450 g kupina
- 3 žlice agavinog sirupa
*Stavi namakati indijske oraščiće u vodu noć prije. Ako ih ne stigneš pripremiti noć prije, stavi ih 15-ak minuta prije pripreme kolača u vrelu vodu.
*Prije pripreme kolača, stavi namakati i datulje u toplu vodu (barem 15 minuta prije).
- Za podlogu stavi u blender/mikser/multipraktik (B/M/M) omekšale datulje (otkoštene) i miksaj sve dok se datulje ne usitne i dođe pasta od njih. Izvadi datulje iz B/M/M-a i ubaci bademe. Miksaj bademe do usitnjenja. Zatim bademima dodaj datulje i miksaj. Nakon nekoliko sekundi miksanja ubaci preostale sastojke za podlogu i miksaj još nekoliko sekundi. Idealno bi bilo minutu-dvije, ovisno o jačini B/M/M-a. Kalup obloži papirom za pečenje radi lakšeg kasnijeg izvlačenja ili naulji kokosovim uljem. Prebaci smjesu za podlogu i uz pomoć čaše utisni u kalup. Stavi u frižider i baci se na pripremu kreme.
- Za kremu očisti B/M/M i stavi unutra natopljene i omekšane indijske oraščiće (bez vode!). Miksaj sve dok se ne usitne. Zatim izvadi konzervu kokosovog mlijeka iz frižidera i okreni. Otvori je dakle obrnuto od onoga kako je stajala u frižideru. Izvuci svu kremu iz konzerve (ostatak tekućine spremi za sladoled ili smoothie) i pridruži oraščićima. Preostale sastojke za kremu ubaci u B/M/M i miksaj minutu-dvije. Krema mora biti gušća, svilenkasta i ukusna već sada 🙂 Probaj i ubaci još agavinog sirupa ako si veeeliki slatkoljubac ili možda više kokosovog brašna, ako si fan kokosa. Interveniraj u recept bez straha! Iz frižidera izvadi kalup i kremu prebaci na već pripremljenu podlogu. Uz pomoć špatulice izravnaj kremu. Kalup stavi nazad u frižider.
- Vrijeme je za završni, treći, dio recepta – preljev. Vrlo jednostavno, kupine operi i osuši. Stavi u B/M/M i dodaj agavinog sirupa. Miksaj sve dok se kupine skroz ne usitne. Iz frižidera izvadi kalup i uz pomoć sitnog sita ispasiraj kupine. Za ovaj cheesecake sam odlučila kako ne želim nikakve tvrde dijelove u kremi i preljevu. Kada je kupina propasirana lupni kalupom dva tri puta o stol, kako bi se preljev isprolijevao, i pokrij aluminijskom folijom. Kolač je spreman za zamrzavanje.
- Cheesecake se može jesti i nakon sat, dva što je bio u frižideru, no moja preporuka je da se prvo zamrzne na par sati i onda se izvadi i pusti da odstoji još sat, dva u frižideru i onda je perfect! 🙂
Cheesecake sam ukrasila šlagom od kokosa i svježim kupinama.
p.s. fotke su kada je tortica još bila polu-zaleđena. Kada se skroz odledila bila je još divnija, no nisam stigla uškljocnuti fotku od grabanja za komadom 🙂
U slast! 🙂
Wau, ovo super izgleda! Koji šlag od kokosa si koristila?
Jedva čekam ovo probati (nažalost očito neću još skoro, pošto mi je blender danas prestao raditi :'( )
Hvala ti 🙂 Koristila sam kokosovu kremu (iz konzerve kokosovog mlijeka) koju sam izmiksala. Već sam u nekoliko postova pisala kako se priprema šlag od kokosove kreme. U ovom postu možeš pogledati način pripreme:
https://foodoris.wordpress.com/2015/06/03/ljeto-u-casi/
Javi dojmove 🙂