Slano

Heljda – žitarica koja to nije (GF, V)

Ovo zanimljivo sjeme biljke latinskog imena često se smatra žitaricom zbog svojih nutritivnih svojstava, no ona to nije. Heljda svoje porijeklo vuče iz Azije gdje se od 10.-og stoljeća kultivirala u Kini, zatim se proširila na europsko tlo i Rusiju. Za Ruse i Poljake ona je dio tradicionalne kuhinje. Francuzi od heljdinog brašna rade poznate palačinke krepe. U Hrvatskoj, čini se, heljda je pomalo zapostavljena. Cjenovno je vrlo pristupačna dok je nutritivno vrlo snažna. Osim što je bogata dijetalnim vlaknima, sadrži i minerale (fosfor, magnezij, željezo, cink, bakar, mangan), smanjuje razinu šećera u krvi, smanjuje visoki tlak i kolesterol, sadrži osam esencijalnih aminokiselina, itd. Ono što je stvarno super je što ne sadrži gluten, pa je odlična za prehranu u kojemu je gluten izbačen ili za one koji boluju od celijakije ili su jednostavno osjetljivi na gluten. Istina je da heljda nema bajni okus, ali ga se može vrlo lako “kamuflirati”. Heljdu se može konzumirati za slana ali i za slatka jela. Ubaciti je umjesto običnog brašna u slatkom receptu ili raditi već spomenute palačinke.

Radim je najčešće u slanoj varijanti, no radila sam i kolače od nje i mogu reći da nije toliko loš okus. Brašno od heljde može imati tamniju ili svjetliju boju, dok tamnije sadrži više nutrijenata, ali isto tako je okusom izraženije. Stoga je moja preporuka, ako ti ne paše njezin okus, da koristiš svjetlije brašno.

Predstavit ću je danas u jednom vrlo jednostavnom receptu za koji ti je potrebno tek 5 sastojka (+ začini). Isto tako ću predstaviti superkul, sve popularniji, spiralizator 🙂 Kupila sam ga na ebayju za neku siću čisto da probam i sada bi voljela onaj veliki, pravi koji je ujedno i skup ko’ sam vrag. Enivej, spiralizator je super stvar jer ti radi špagete od povrća. Od povrća kao što su tikvice, mrkva i slično koje imaju tu mogućnost za špageti teksturu. Često se jedu takvi špageti sirovi ili blanširani s umakom kojeg inače staviš na paštu.

Ja sam ipak odlučila lagano termički obraditi svoje tikvica “špagete” i poslužiti ih s porilukom i tofuom kao dodatak heljdi. Super jednostavan ručak ili pak večera.

RECEPT

Sastojci:

  • šalica heljde
  • pola pakiranja tofua
  • pola tikvice
  • jedan poriluk
  • maslinovo ulje
  • začini (sol, papar, kurkuma i mediteranska mješavina)

Heljdu stavi kuhati prema uputama na vrećici. Za to vrijeme spiraliziraj tikvicu (ako nemaš spiralizator nareži tikvice na trakice, kolutove, što god želiš. Isto tako nareži i poriluk i tofu. Na maslinovom ulju stavi prvo tofu neka se dvije, tri minute grila, zatim ubaci poriluk na također dvije tri minute, i nakon toga tikvice na isto toliko. Sve dobro začini po vlastitom ukusu. Kada je sve gotovo, skuhanu heljdu ubaci u povrće i zajedno neka se spajaju na laganoj vatri još minutu, dvije (iako na fotkama nije prikazan miš-maš heljde i povrća, ti to napravi jer ćeš tako “zakamuflirati” okus heljde, ako ti ne odgovara).

Daj priliku žitarici koja to nije. Naročito ako ne podnosiš gluten, ona je vrhunska “zamjena” za rižu. Lagana je za probavu, jednostavna za pripremiti i jeftina, a obogatiti će tvoje tijelo vitaminima i mineralima.

U slast! 🙂

1 Komentar

Odgovori