Doručak Grickalice, namazi

Hrskava granola (GF, V)

Zob je sitna ali dinamitna žitarica. Sadrži mnogo ugljikohidrata i super je antioksidans. Poboljšava probavu (što ćete vidjeti ako je uzimate nekoliko dana za redom), regenerira organizam i sadrži gotovo sve važnije vitamine i minerale.

Ukratko, zob je super stvar za organizam! Tome u prilog ide i činjenica da se velikog i snažnog konja hrani sa zobi 🙂  Zob je prisutna u prehrani, reklo bi se, oduvijek. Točan period kada se zob pojavljuje teško je dokučiti, no često se spominje 4. st. prije Krista, kamo li drugdje nego u, kolijevci civilizacije, Grčkoj.

Zob je izvrsna žitarica za početak dana, te su možda iz tog razloga osmišljeni jutarnji obroci pod imenom musli i granola. E sada, nisam ni sama znala koja je točno razlika muslija i granola, ali pretpostavila sam da je granola… pa, u granulama? 😀 mudro, zar ne? Vjerovali ili ne, nisam bila daleko od istine. Naime, musli je osmišljen kao obrok kojega sačinjavaju sirove zobene pahuljice sa podjednakom količinom mljevenih badema, malo limunova soka, mlijeka i velika naribana jabuka. Obrok je osmislio švicarski liječnik  1900ih godina.

Pa što je onda granola? Granola je osmišljena u Americi 1890ih i u originalu sadrži zobene pahuljice sa orašidima, suhim voćem i sjemenkama. No, granola može biti i pripremljena od ječma, raži ili bilo koje druge žitarice. I sada dolazimo do ključne razlike od početka posta, a to je: tostiranje! Smjesa se tostira sa repičinim uljem, maslacem ili bilo kojom drugom masnoćom (mi ćemo biti zdravo orijentirani pa ćemo staviti kokosovo ili maslinovo ulje ) te zaslađena medom ili javorovim sirupom (u ovom slučaju agavinim sirupom). Cjelokupna masa se peče dok se sastojci ne prilijepe i stvore – nakupine (clusters, eng.) Eto, riješili smo enigmu oko razlike između muslija i granole, te ustanovili što granola zapravo je.

RECEPT

 Najbitniji dijelovi su:

  •  zobene pahuljice (možete ih zamijeniti nekim drugim žitaricama ukoliko želite)- oko 300 g,
  • orašidi (moja preporuka je staviti bademe jer su neodoljivo ukusni kada ih se zapeče u pećnici) po želji ali obično ide pola manje od žitarica, dakle 150 g, ali zasigurno nećete pogriješiti stavite li ih više.
  • prirodni zaslađivači, otprilike 120 ml, ali možete si prilagoditi vlastitom ukusu za slatkim
  • Ulje – stavlja se kako bi se sve skupa dobro povezalo i dobilo hrskavi efekt.
  • Sol – cca. pola čajne žličice

Nakon osnova slijede dodaci:

  • sjemenke po želji (suncokretove, bundevnine (očišćene) – ja ih ne volim pretjerano pa ih ne stavljam u granolu). U ovoj varijanti ja sam stavila samo sezam i lan. Nemojte pretjerivati sa sjemenkama jer je ipak riječ o “dodatku” granoli
  •  kokosove pahuljice ili kokosov čips –  daje fini okus i miris egzotike što je pravo osvježenje uz žitarice i sjemenke. Ja sam stavila oko 50 g kokosova brašna.
  • Ukoliko volite suho voće, slobodno ga dodajte nakon (!) pečenja granole, kada je izvadite iz pećnice. Usitniti velike komade suhog voća poput marelice, manga i sl. Ja nisam ljubiteljica suhog voća pa ga u ovoj prilici nisam stavila.
  • Na kraju, sve začiniti. Dodati žličicu začina po želji. U ovoj varijanti završio je cimet i muškatni oraščić (pola žličice po začinu).
  • Za ljubitelje čokoladnih granola, možete dodati sirovog kakaa (u još “sirovu smjesu”, cca 35g) ili kakao zrna (nakon pečenja, da ti se ne otope, cca 150g)

Prvo u posudu staviti suhe sastojke i dobro ih promiješati, zatim dodati “mokre” i sve zajedno dobro, dobro umiješati kako bi se povezali sastojci i kvalitetno ispekli. Na veliki pleh staviti papir za pečenje i na njega smjesu. Ravnomjerno rasporediti i staviti peći u pećnicu na 140°C  otprilike 35 minuta. Svaka pećnica je drugačija te zaista morate paziti što se događa sa smjesom. Nakon što dobije zlatnu, preplanulu boju izvaditi i pustiti da se ohladi. Zatim ohlađenu granolu premjestiti u posudu koja ima dobar, hermetički poklopac.

 

Nakon što napravite svoju prvu granolu, odustati ćete od kupovnih, zašećerenih i (pre)često nezdravih granola. Od jednih sam čak imala i ozbiljnije probleme, pa se ne upuštam više u kupovne muslije i granole. Granolu koristite uz dodatak mlijeka (bademovog, sojinog, rižinog, zobenog), jogurta ili ju možete jesti kao snack, meni je takva čak i najbolja.

U slast! 🙂

Odgovori