Slatko

Mljaci kakao (GF, V)

Čokolada, čokolada i još čokolade. Nikada dosta te divne, kremaste, mirišljave slastice topive u ustima. No koliko je ona zapravo prirodna, izvorna, a koliko je tu industrija imala prste? Vjerovali ili ne, okus čokolade u kupovnom obliku nema veze sa originalnim okusom namirnica koji su (barem bi trebali biti) sastavni dio u njezinoj pripremi, a to su – kakao prah i kakao maslac.

Američki Indijanci s juga prvi su koji su otkrili drvo kakaovca. Zahvaljujući majanskoj i astečkoj civilizaciji, danas uživamo u blagodatima kakaovca. Majanska civilizacija koristila je kakaovo zrno kao valutu, što govori u prilog važnost toga drveta, odnosno njegovih plodova. Velikim povijesnim otkrićima, zrno kakaa proširilo se u Europu i ostale orijentalne zemlje. Kao što znamo, čokolada se smatra(la) afrodizijakom, no ono što je manje poznato je da se koristila i u medicinske svrhe u 16. st. Tijekom 2. svjetskog rata svijet je ugledao prve čokoladice koje su imale za cilj trenutno pumpanje energije vojnicima. Praktična zbog svoje veličine, čokolada je bila jednostavni i lagani energy boost.

Budimo zahvalni na kakaovom zrnu!

Kakaovo zrno sadrži kakao prah i kakao maslac. Kakao maslac proizveden je prženjem i prešanjem zrna hidrauličnom mašinerijom, prilikom čega se ispušta proizvod u obliku maslaca. Nakon što se “izvukao” kakao maslac iz zrna, preostali dijelovi pretvaraju se u kakao prah. Čokolada se proizvodi spajanjem tih dvaju proizvoda kakaova zrna. Ali, zašto bi nešto ostalo u svom prirodnom obliku?(nadam se da osjetiš sarkazam) hm,hm .. Kako to biva, industrija je uvidjela profit u tim esencijalno zdravim i ukusnim prirodnim namirnicama, te je dodavanjem šećera (da bude što slađe, jer slatko izaziva ovisnost – time i sretne kupce koji žele još i još), mlijeka i ostalih (sintetičkih) suplemenata stvorila čokoladu. Upravo ti dodaci čine kakao nezdravim.

Ono što ga čini zdravim je, uz kakao prah, čisti kakao maslac koji se najčešće koristi za prirodne proizvode za kožu, te za pripremu čokolade i kolača. Kakao maslac obiluje antioksidansima, koji su super stvar za naš cijeli organizam. Tu su još i željezo, cink, krom, mangan i vitamin C. Kakao maslac je bijelo-žutkaste boje i dolazi (u dućane, jel 🙂 ) u tvrdom stanju. Prvi put kada sam ga konzumirala, čim sam otvorila pakiranje odmah se osjetio intenzivan miris čokolade. Kao što sam rekla, moja slabost prema čokoladi je zaista problematična, te sam odmah strpala u usta komad kakao maslaca na što sam se iznenadila, negativno. Okus nema veze s mirisom, već sa okusom maslaca. Kakao maslac daje čokoladi kremastu, topivu i bogatu teksturu.

Ukoliko probaš sirovi kakao prah, nemoj se iznenaditi njegovim gorkim okusom. On nije sladak kao što je čokolada slatka zahvaljujući toni šećera koja je utrpana unutra. Gorki okus možeš vrlo lako riješiti ako staviš agavin ili javorov sirup ili bilo koji prirodni zaslađivač. Sirovi kakao prah je gorak i on daje boju čokoladi. Možeš ga kupiti u bio&bio dućanu i Polleu, za sada, no nadam se da će njegove superlative prepoznati i ostali dućani te da će biti dostupniji (cijena mu je oko 40ak kuna). Tu još postoje i kakao nibs odnosno zrna koja daju crunchy teksturu svakoj slastici (cijena oko 50-ak kuna).

Sirovi kakao iznimno je dobar zbog svoje  nutritivnosti i smatra ga se “super hranom” (eng. “super foods”). Kakao je veoma dobar izvor antioksidansa (oni šitete naš organizam od slobodnih radikala), smanjuje depresiju i stres i može te zaštititi od srčanog udara – how cool is that? 🙂 Također regulira šećer u krvi, kolesterol itd…

NO, PRIPAZI!

Zdravi i dobrobitan je samo ovaj sirovi, gorki kakao prah ili kakao maslac koji sadrži prethodno navedene nutrijente. Jedeš li običnu čokoladu, možeš slobodno zaboraviti na nutritivne sastojke koje hrane tijelo. Pokušaj jesti kakao prah ili kakao maslac u jednostavnim slasticama poput krema (s avokadom) ili ga/ih stavi u smoothie, topli napitak sa bademovim mlijekom i prirodnim zaslađivačem i sl.,  kako bi utažio/la tu potrebu za slatkim, ili ako baš nemaš vremena ili ne voliš navedeno, kupi onu čokoladu sa 80 postotnim kakaom. Kakao zaista je “super hrana”, ali samo ako ga jedeš na pravi način – u njegovom prirodnom obliku, bez rafiniranih i sintetičkih dodataka.

I tako sam ja odlučila jedan dan da mi treba nešto slatko, ali ono koje će hraniti moje tijelo, pa sam napravila fiiini i sočni sirovi, veganski tart. Vrlo je jednostavan za napraviti, kao i većinu sirovih kolača/torti, jedino što ti treba je dobar procesor hrane. Mana je što sastojci poprilično koštaju, ali ne drastično više nego li sastojci za obične torte. Ali, vjeruj mi, zasitnija je od klasičnih torti, njeguje tebe i tvoje tijelo i brzo je gotova! 🙂 Mislim da si povremeno možemo priuštiti nešto zdravo što će izluditi naše nepce, bez imalo grižnje savjesti.

RECEPT

Za ovaj preeefini, sočni tart trebati će ti:

  • 150 g očišćenih badema (toćaj ih tokom noći u vodi kako bi se omekšali i nabubrili što ih čini                     kremoznijima; prije upotrebe ih osuši)
  • 300 g sirovih indijskih oraščića  (isti postupak kao i s bademima, osim što ih ne moraš guliti)
  • 140 ml kokosovog ulja (tekuće stanje)
  • 80 ml agavinog sirupa* ili bilo kojeg prirodnog tekućeg zaslađivača (med, javorov sirup itd..)
  • 120 ml rastopljenog kakao maslaca
  • Maline, borovnice ili bilo koje drugo šumsko voće.

Obogati svoj tart sa čokoladnim ganacheom:

  • 70 g sirovog kakao praha
  • 120 ml agavinog sirupa
  • 60 ml kakao maslaca

*najčešće koristim agavin sirup iz razloga što nije pretjerano sladak, nije previše gust i cijenom je najpristupačniji

Priprema magičnog tarta 🙂

Podloga

Stavi bademe u procesor hrane i samelji ih. Dodaj 60 ml kokosovog ulja i miksaj sve dok postane dobro kombinirano. Kada je gotovo, stavi smjesu u kalup za tart i dobro je rasporedi da pokrije cijeli kalup (preporuka je obložiti tart kalup prozirnom folijom). Zatim kalup stavi u frižider.

Kremasto punjenje

Sve preostale sastojke, osim svježeg voća, stavi u procesor hrane i miksaj dok tekstura ne postane kremasta. Izvadi kalup koji ti je u frižderu i stavi tanki sloj punjenja preko bademaste podloge. Dodaj voće i  lijepo ga rasporedi preko cijelog punjenja, zatim na voće stavi preostali dio punjenja. Pokrij folijom da ne poprimi miris/smrad frižidera i stavi tart u frižider na hlađenje.

Čokoladni ganache

Pomiješaj sve sastojke za čokoladni ganache dok smjesa ne postane glatka. Razmaži ganache preko ohlađenog tarta (pažljivo to radi jer je sve veoma ljepljivo) i vrati nazad u frižider na nekoliko sati. I… voila! 🙂 Uskoro ćeš probati kremastu bombu od koje ne trebaš brinuti šteti li ti ili ne 🙂

Dodatni savjet 

Možeš staviti različite vrste orašastih plodova ili voća u ovaj tart. Tvoja kreativnost neka izađe na vidjelo, nećeš pogriješiti. Samo moraš pratiti osnovne korake, a na tebi je koje ćeš orašaste plodove staviti i koje voće. Eksperimentiraj, igraj se.. to je čar sirovih slastica! 🙂

S ovim tartom otkriti ćeš divan okus pravog kakaa sa dodatnim orašastim pojačanjem i kiselkastim osvježenjem malina. Uživaj u zdravom, slatkom “grijehu” i novim mogućnostima koje si naučio/la radeći ovaj tart.

U slast! 🙂

Odgovori